Wilno zdobyte!

To oczywiście żart, ale fakt jest taki, że wróciliśmy ze spektaklem z Wilna. Sądząc po reakcji publiczności, kuluarowych rozmowach oraz tym, co napisała tamtejsza prasa – podobało się.

“Polski festiwal teatralny uwieńczył spektakl o miłości i patriotyzmie.” Tak zatytułował swój artykuł litewski portal publikujący w czterech językach w tym po polsku. Dalej napisano:  “Minimum środków scenicznych, krótkie przerywniki muzyczne, godzinna przekonująca gra jednego aktora, tematy miłości, tęsknoty i patriotyzmu – monodram „Listy do Skręcipitki” w wykonaniu aktora Zacharjasza Muszyńskiego w niedzielę, 9 listopada, w wileńskim teatrze na Pohulance zakończył odbywający się na Litwie trzydniowy Międzynarodowy Festiwal Monospektaklu „MONOWschód II”.
Swoistym komentarzem do monodramu, dopowiedzeniem głównego przesłania sztuki był wyświetlony po zakończeniu spektaklu 14-minutowy film dokumentalny „Zdarzyło się naprawdę”, w którym autorka scenariusza Małgorzata Piekarska opowiada o tym, że do pracy nad sztuką zainspirowała ją zachowana korespondencja jej pradziadka i prababci, których rozdzieliły zawirowania życiowe. M. Piekarska nadmienia, że listy wysyłane przez pradziadka do żony są przepełnione patriotyzmem, miłością do ojczyzny, które to wartości obecnie, jak mówi, nie są w Polsce aktualne.”

Oto (dla przypomnienia) wspomniany film.

A oto kilka fotografii z wydarzenia.

Uroczyste otwarcie festiwalu
Uroczyste otwarcie festiwalu
Uroczyste otwarcie festiwalu
fot. Paweł Stefanowicz, źródło: Związek Polaków na Litwie
Próba techniczna
Próba techniczna
Próba techniczna
Próba techniczna
Przed wyjściem na scenę. Trema mnie zżerała.
Przed wyjściem na scenę. Trema mnie zżerała.
Na scenie
Na scenie
Tuz po!
Tuż po!
Już po. Z trofeami ;)
Już w hotelu. Z trofeami 😉