Litwa 24 – 9-11-2014

Polski festiwal teatralny uwieńczył spektakl o miłości i patriotyzmie

Minimum środków scenicznych, krótkie przerywniki muzyczne, godzinna przekonująca gra jednego aktora, tematy miłości, tęsknoty i patriotyzmu – monodram „Listy do Skręcipitki” w wykonaniu aktora Zacharjasza Muszyńskiego w niedzielę, 9 listopada, w wileńskim teatrze na Pohulance zakończył odbywający się na Litwie trzydniowy Międzynarodowy Festiwal Monospektaklu „MONOWschód II”.

Swoistym komentarzem do monodramu, dopowiedzeniem głównego przesłania sztuki był wyświetlony po zakończeniu spektaklu 14-minutowy film dokumentalny „Zdarzyło się naprawdę”, w którym autorka scenariusza Małgorzata Piekarska opowiada o tym, że do pracy nad sztuką zainspirowała ją zachowana korespondencja jej pradziadka i prababci, których rozdzieliły zawirowania życiowe. M. Piekarska nadmienia, że listy wysyłane przez pradziadka do żony są przepełnione patriotyzmem, miłością do ojczyzny, które to wartości obecnie, jak mówi, nie są w Polsce aktualne.

30-letni Zacharjasz Muszyński urodził się w Moskwie. Jest polskim aktorem ukraińskiego pochodzenia © L24

Listy, które natchnęły pisarkę i dziennikarkę do napisania scenariusza tego przedstawienia, powstały w latach 1913-1918. Ich chory na gruźlicę autor pisze je do żony z podróży i z Szafranowa, położonego głęboko za Uralem sanatorium dla gruźlików. Jednakże na urlopie dopada go I wojna światowa, a potem rewolucja październikowa. Powrót do kraju staje się niemożliwy. Autor zostaje odcięty od bliskich, a na dodatek jego listy przestają docierać do Warszawy. Wreszcie dociera jeden z nich… pełen wątpliwości, czy ma jeszcze dokąd wracać. Czy żona jeszcze go kocha i chce widzieć.

„Listy do Skręcipitki” – to pełna humoru i wzruszeń historia o miłości, tęsknocie za żoną, córką, Ojczyzną, Warszawą oraz strachem przed umieraniem na obczyźnie. To opowieść o postrzeganiu Polski i Polaków przez konfrontację z Rosjanami i wielką Rosją. To swoista lekcja historii Polski i małych ojczyzn autora opowiedziana przez pryzmat jednostki, którą los rzucił tysiące kilometrów od domu.

Spektakl te uwieńczył drugą edycję Międzynarodowego Festiwalu Monospektaklu „MONOWschód II” – pierwsza odbyła się w litewskiej stolicy w 2012 roku.

Podczas festiwalu wystąpiły: Teatr Polski w Toronto, Polski Teatr Ludowy ze Lwowa, Polski Teatr im. J. I. Kraszewskiego z Żytomierza, Teatr Nowy z Rzeszowa oraz Cezary Morawski (Warszawa), Katarzyna Tarkowska (Łódź), Zacharjasz Muszyński (Warszawa). Spektakl „Zapiski Oficera Armii Czerwonej” oraz montaż poetycko-muzyczny poświęcony 96. rocznicy Święta Niepodległości Polski zaprezentowali aktorzy Polskiego Studia Teatralnego w Wilnie.

Organizatorem festiwalu jest Polskie Studio Teatralne w Wilnie.