Twórcy

Zacharjasz Muszyński – Antoleniek

Polski aktor wychowany na Ukrainie. Przodkowie ze strony Ojca byli Polakami. Mieli ziemię pod Stanisławowem (obecnie Iwano-Frankiwsk). Po wkroczeniu wojsk sowieckich 17 września 1939 roku i zmianie granic nie zdecydowali się na repatriację licząc, że to wszystko jest przejściowe. Już jako szesnastolatek wiedział, że chce mieszkać w Polsce. Ukończył polską szkołę im. Księdza Józefa Tischnera w Użgorodzie, a także szkoły muzyczne na trąbkę i fortepian i następnie Akademię Teatralną w Kijowie.
W Polsce studiował m.in. muzykologię w Instytucie im. Adama Mickiewicza w Sanoku i śpiew operowy na wydziale wokalno-aktorskim Akademii Muzycznej w Łodzi.
Śpiewał w chórze łódzkiego Teatru Wielkiego. Gra w polskich filmach i na scenach polskich teatrów.
Zagrał m.in. podwójną rolę Mnicha i Endiego w sztuce Piotra Wojewódzkiego „Hiob” (reż. Marcin Kwaśny), a także Kleonta – Nauczyciela muzyki  w „Mieszczanin szlachcicem” J. B. Molière, (reż. David Foulkes).
Zagrał w filmach „W ciemności” (reż. Agnieszka Holland), „Generał Nil” (reż. Ryszard Bugajski), „Mała Moskwa” (reż. Waldemar Krzystek), „W ukryciu” (reż. Jan Kidawa-Błoński), „Żywie Biełaruś” (reż. Krzysztof Łukaszewicz), a ostatnio w filmach „Historia Roja” (reż. Jerzy Zalewski), „Niewinne” (reż. Anne Fontaine) oraz „Wołyń” (reż. Wojciech Smarzowski).
Wystąpił w wielu telenowelach i serialach wyprodukowanych w ostatnich latach: „Komisarz Alex”, „Ojciec Mateusz”, „Klan”, „Na dobre i na złe”, „Złotopolscy”, „Kryminalni”, „Na Wspólnej”, „Pierwsza miłość”, „Bodo”,  „Komisja morderstw” oraz  ostatnio „Barwy szczęścia”.
Więcej:  http://zmuszynski.eu

Małgorzata Szyszka – reżyseria

Uzyskała dyplom reżysera (ZASP 2004), absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Papieskiego Wydziału Teologicznego im. Jana Chrzciciela, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Miasta St. Warszawy. Prowadzi własny teatr, w ramach działalności którego między innymi wyreżyserowała na podstawie opowiadań F. Dostojewskiego – Dwa razy dwa – cztery, czyli wszystko, co piękne i wzniosłe. Produkcja ta nagrodzona została podczas 32. OFTJA we Wrocławiu. Od paru lat zajmuje się także reżyserią filmów i reportaży tj. Śladami Herberta po Lwowie, Śladami Dostojewskiego po St. Petersburgu, Ukraińska Dumka Fryderyka Chopina, Beryszońskim Szlakiem Fryderyka Chopina, Tropami Grotowskiego po Meksyku: Amecameca i Nie zatrzymujcie się …
Więcej: http://www.dziwierz.art.pl i http://www.szyszka.art.pl

Małgorzata Karolina Piekarska – scenariusz 

Pisarka i dziennikarka z wykształcenia historyk sztuki, a z zamiłowania varsavianistka i zapalona blogerka.
Współpracuje z TVP, gdzie emitowane są jej reportaże. Jest związana z TVP Warszawa, a szczególnie z najstarszym programem informacyjnym Telewizji Polskiej –  „Telewizyjnym Kurierem Warszawskim”. Na antenie TVP realizowała programy autorskie m.in. : „Dżingiel”, „Wiarus”, „Detektyw warszawski, czyli na tropie miejskich tajemnic”. Dla TVP zrealizowała kilkadziesiąt filmów dokumentalnych i reportaży.
Przez 12 lat współpracowała z dwutygodnikiem „Cogito”. Publikowane tam felietony „Wzrockowisko” ukazały się drukiem, jako książka.
Opublikowała cztery powieści dla młodzieży („Klasa pani Czajki”, „Tropiciele”, „Dzika” i „LO-teria”), których akcja rozgrywa się na Saskiej Kępie, gdzie sama mieszka i skąd pochodzą jej przodkowie. Wśród nich pradziadkowie: Antoni Adamski (zwany Antoleńkiem) i Leokadia Karolina z Przybytkowskich Adamska, czyli… autor listów i ich adresatka – tytułowa Skręcipitka.
Wydała też dokumentalną książkę „Dziewiętnastoletni marynarz”– zbiór listów ze Szkoły Morskiej w Tczewie pisanych przez jej stryjecznego dziadka Zbigniewa Piekarskiego.
Więcej: http://piekarska.com.pl/ i http://blog.piekarska.com.pl/