Co stało się z Piaseckim…

Prezentowałem tu w swoim czasie listy Leonida Piaseckiego do Skęcipitki. Przygotowując spektakl i zastanawiając się, co stało się z zakochanym w Skręcipitce Leonidzie Piaseckim byliśmy przekonani, że nie przeżył I wojny światowej lub zginął w czasie październikowej rewolucji. Jakież było nasze zdumienie, gdy w internecie na rosyjskojęzycznych stronach przez przypadek znaleźliśmy taką informację:

Lenia piaseckiЛеон Юзефович (Леонид Иосифович) ПЯСЕЦКИЙ (PIASECKI Leon, syn Józefa, 1890-1962) родился в Варшаве. В 20-х гг. он жил в Енисейске. Позднее его назначили начальником эксплуатационного участка транспортной конторы ГУСМП (Главсевморпуть) в ИГАРСКОМ порту.
Его забрали 7.09.37 г. Он был осуждён тройкой 30.11.37 г. на 10 лет по ст. 58-10 (КРА). К обвинению приплели ещё “связи с повстанческой офицерской организацией”.
Он попал в инвалидный лагерь на ст. КАЧА (между Красноярском и Ачинском). Его освободили в 1946 г.
После освобождения он жил в Енисейском р-не, потом в Северо-Енисейском р-не. Там он работал по специальности.
При жизни Л.Ю.ПЯСЕЦКИЙ не получил реабилитации. Его “дело” прекращено 26.10.89 г. Прокуратурой Красноярского края.

Wynika z niej, że przebywał w obozach, na zesłaniu i był trzykrotnie karany za związki z oficerską organizacją powstańczą. Obok zdjęcie, a na nim ta sama twarz, co na fotografii podarowanej Skręcipitce, ale starsza i o ileż smutniejsza…

Skręcipitka przeżyła Leonida o siedem lat. Z pewnością jego los był jej jednak zupełnie nieznany. Czy córka Leonida, która wystąpiła o rehabilitację ojca wiedziała, że kiedyś kochał się w mężatce z Saskiej Kępy? Któż to wie…